עד כמה השושבינות חשובות?

שושבינות הן חלק מטקס החתונה כבר שנים רבות, ומדובר על מסורת שחוצה תרבויות ויבשות. אם אתן לפני חתונה ומתלבטות האם אתן בכלל צריכות שושבינות, איך צריכות להיראות שמלות לשושבינות ומאיפה המסורת הזאת בכלל הגיעה אלינו, הכתבה הבאה תסביר לכן הכל ותעזור לכן להחליט!

מסורת השושבינות

השושבינות הולכות שנים רבות אחורה, ותפקידן לא היה רק להיראות חמודות בשמלות לילדות ולפזר פרחים, אלא היו להן כמה תפקידים חשובים במיוחד – כמו לגרש רוחות רעות! כשזוג התחתן ברומא העתיקה, החתונה הזדקקה לעשרה עדים, שנחשבו לשושבינים ולשושבינות של הזוג הטרי. מעבר לזה, השושבינות היו צריכות ללבוש שמלות בדיוק כמו של הכלה, כדי לבלבל את הרוחות הנקמניות שנוכחות במקום ועלולות לפגוע בזוג החדש. סיבה משעשעת, אמנם, אבל מכאן המנהג של שמלות לילדות שושבינות המזכירות את שמלות הכלה הלבנות! 

גם בתנ"ך יש סוג של אזכור למנהג השושבינות – כאשר יעקב התחתן גם עם לאה וגם עם רחל, כל אישה הביאה את העוזרת שלה (או בעצם – שושבינה?). בתקופה הויקטוריאנית השושבינות החלו לקבל יותר את התפקיד הקרוב לזה של היום. באותו זמן, השושבינות היו אלו שערכו את המסיבות, ארגנו את הפרחים, ליוו את הכלה עד לטקס עצמו תוך שהן סוחבות איתן תבלינים ושום כדי להרחיק רוחות רעות ונקמניות. 

השושבינות היום

נכון, היום השושבינות הקטנות בישראל לא ממש מרחיקות רוחות רעות עם הפרחים שהן זורקות, אך עדיין יש להן תפקיד מתוק בטקס החתונה. השושבינות שלובשות שמלות לילדות המזכירות את שמלת הכלה והשושבינים שלובשים חליפות טוקסידו קטנות לא נותנים לזוג הצעיר לצעוד לבדו לחופה. הם מלווים אותם בכל צעד ומוסיפים פן קסום לכל הטקס, שמוסיף הרבה מתיקות לרגע המרגש. השושבינים מזכירים לזוג שיש לו תמיכה בכל צעד שלהם כזוג נשוי חדש. לכן, גם אם אין תפקיד חשוב וקריטי לשושבינים, אין ספק שמדובר על פן בחופה שעדיף לא לוותר עליו!

בין שושבינות למלוות

אל תתבלבלו בין "שושבינות" ל-"מלוות". בתרבויות אחרות – כמו בארה"ב – השושבינות הן למעשה המלוות של הכלה, והן אלו שמארגנות את מסיבת הרווקות, מסייעות לכלה ביום חתונתה ואף מלוות אותה עד לטקס, כלומר מבצעות את תפקידן של המלוות. בארץ שושבינות הן בדרך כלל ילדות קטנות – אחייניות, אחיות, קרובות משפחה אחרות – שלובשות שמלות לילדות המדמות את שמלת הכלה ומלוות את הכלה בדרך לחופה תוך זריקת פרחים!